Holzmann TS315VF-2000 Panel sizing table saw plus scoring saw, 315mm dia. saw blade 4000watt 230volt 1-phase motor.
SKU: Holzmann TS315VF-2000-1
Carriage is extra on this product
BRIEF DESCRIPTION
Holzmann TS315VF-2000 Panel sizing table saw plus scoring saw, 315mm dia. saw blade 4000watt motor.
HEAVY DELIVEREY BY LORRY WITH TAIL LIFT & PALLET TRUCK.
  • Heavy cast iron 2.0 M cutting stroke panel sizing saw
  • Precision machine for professional woodworkers
  • Machine suitable for making precise and deep cuts in wood
  • Ideal for sizing down larger panels and sheet material
  • Check availability before ordering.
SKU: Holzmann TS315VF-2000-1 Categories: ,
PRODUCT VIDEO
Youtube video
Description
Holzmann TS315VF-2000 Panel sizing table saw plus scoring saw blade, 315mm dia. saw blade 4000watt motor – 1-phase.
Highlights – Selling Features
Powerful 4000watt motor 5.3hp 1-phase 16amp supply.
  • Height- and angle adjustable saw blade with scoring unit
  • Precision panel sizing saw
  • Grey cast iron table with extension on the right hand side and at the back of the table
  • Smoothly running 2000mm aluminium sliding table with rugged outrigger table incl. support roller
  • Extractable mitre at rip fence with work piece end stop
  • XL cutting width at rip fence with max. 1250mm
Specification.
Motor Data
Motor power  4000watt / 230 volt 1-phase
Measurements
Suction dust port at rear of machine 100mm dia.
Working table size 800 x 820mm
Length with sliding table fence retracted/extracted 1230mm / 2260mm
Sliding table 2000mm x 270mm
Sliding table extensions  540mm x 760mm
Table height 870mm
Cutting performance
Max. cutting height 45°   80mm
Max. cutting height 90°  100mm
Max. Ripping capacity to fence 1220mm
Circular saws
Saw blade  315mm dia x 30mm bore
Scoring saw 90mm dia x 20mm bore
Saw blade speed 4000 rpm
Speed scoring saw 5800rpm
Weight
Gross weight 307kg
Net weight 270kg
You may also like…
  • TCT Rip Saw Blade - Kendal Tools
    TCT Rip Saw Blade 300mm dia x 32Teeth x 30mm bore